کارگاه بافت شناسی پژوهشگاه رویان (پایه یازدهم)

دسته بندی: اخبار مدرسه، فعالیتهای آموزشی | توسط : هومن توکل مقدم | 1402/12/14

بسم الله الرحمن الرحیم

به منظور ارتقاء سطح علمی و آموزشی دانش آموزان براساس تقویم اجرایی  طبق برنامه در کارگاه لقاح آزمایشگاهی (IVF - IUI) روز پنج‌شنبه مورخ 1402/12/10 به مرکز آموزش سلول‌های بنیادی برای همه واقع در پژوهشگاه رویان گروه دوم از دانش آموزان پایه یازدهم به موسسه مزبور اعزام شدند.

در این کارگاه مدرس مجموعه سرکار خانم مشهدی زاده  تئوری لقاح آزمایشگاهی را برای دانش‌آموزان شرح و دلایل استفاده از این روش را توضیح دادند.

سپس خانم مشهدی زاده ضمن معرفی ابزار آزمایشگاهی مورد استفاده طرز کار استفاده از آنها را نیز به صورت عملی نشان داده و فعالیتهای عملی نمونه برداری نیز توسط دانش آموزان انجام شد.

در ادامه‌ی کارگاه دانش آموزان با موش‌های آزمایشگاهی آشنا شده و دست‌ورزی با این حیوان را انجام دادند، سپس اقدام به گرفتن اسپرم از جانور نر پرداختند و پس از تهیه اسپرم آن را در محیط آماده شده قرار دادند تا برای آزمایش آماده گردند و در مرحله بعد تخمک جانور ماده گرفته شد و در محیط کشت قرار داده شد و در زیر میکروسکوپ آماده گردید و به دانش اموزان نمایش داده شد.

در ادامه‌ی کارگاه اسپرم‌های آماده شده در جوار تخمک‌های تهیه شده قرار گرفتند تا فرآیند لقاح انجام گیرد و دانش آموزان از طریق میکروسکوپ این فرایند را مشاهده نمودند.